Laserworld SwissLas PM-1800RGB ILDA 1,8 Watt RGB
Description du produit
The very small housing (185x165x125mm) and the very low weight makes this unit very versatile: Just carry several Pure Micro units in your hand luggage to your laser shows all over the world! Of course the Pure Micro units respect the very latest safety regulations according to IEC-60825 - and even beyond those: The Xscan come standard with Advanced Scan Fail Safety.
Features
  • total power: min. 1320mW, max. 1800mW RGB
    • red: >320mW/640nm
    • green: >350mW/532nm
    • blue: >650mW/445nm
  • laser sources: laser diodes,green DPSS laser
  • Laser class: 4 - EN 60825-1 2007
  • working mode: ILDA
  • Scanner: Xscan galvos 50kpps@4°, 35kpps@8°, optional upgrade to: CT-6210 (70kpps)
  • X/Y position and color balance adjustable through trim pots on the unit
  • beam properties: ca. 3mm / 1.0mrad
  • Scan angle: max. 60°
  • Power supply: external 24V DC >5A for 85-250V AC 50/60Hz
  • power consumption: ca. 180W